• Bezpieczny Przedszkolak

• Założenia programu
        Myślą przewodnią tego programu jest takie zorganizowanie sytuacji, zajęć i zadań, aby dzieci poprzez aktywny udział mogły poznać sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, a także ludzi, którzy im w tym pomogą.
        Proponowany cykl zajęć promujący bezpieczne zachowanie, skierowany jest do przedszkolaków i rodziców. Program ma charakter otwarty a jego treści mogą być rozszerzane i zmieniane w zależności od wieku i zainteresowań oraz dostosowane do danej grupy wiekowej.

Cel nadrzędny - chronić zdrowie i życie poprzez szeroko pojętą profilaktykę.

Cele ogólne programu:
        - Poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo własne i innych,
        - Wdrażanie do przestrzegania przepisów ruchu drogowego,
        - Przestrzeganie zakazu zabaw w pobliżu tras komunikacyjnych, zbiorników wodnych, itp.
        - Zdawanie sobie sprawy z niebezpieczeństw wynikających z zabaw zapałkami oraz manipulowania sprzętem gospodarstwa domowego-kuchenka gazowa, żelazko, mikser, itp.
        - Przestrzeganie zakazu prowokowania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu innych - podstawianie nogi, spychanie z urządzeń, sypanie piaskiem, gryzienie, itp.
        - Rozumienie zakazu spożywania nieznanych owoców, roślin, grzybów czy pokarmów (np. słodyczy) nieznanego pochodzenia (np. znalezionych)
        - Rozumienie zakazu zbliżania się do nieznanych zwierząt,
        - Wyrabianie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu bezpieczeństwu- zgubienie się w tłumie, pożar mieszkania, itp.
        - Stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec osób nieznajomych,
        - Wzbudzanie zaufania do policjanta, strażaka, lekarza jako osób mogących udzielić pomocy w sytuacjach trudnych – zapoznanie z przedstawicielami służb związanych z ochroną bezpieczeństwa i zdrowia.
        - Poznanie numerów telefonów alarmowych oraz zasad ich używania - tylko w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu.

Cele szczegółowe - dziecko:
        • Bezpiecznie porusza się po drodze, jezdni, skrzyżowaniu w drodze do przedszkola
        • Dba o własne zdrowie i bezpieczeństwo i innych.
        Nie prowokuje sytuacji zagrażających bezpieczeństwu innych.
        Nie spożywa pokarmów nieznanego pochodzenia.
        • Bezpiecznie posługuje się narzędziami .
        • Jest wrażliwe na zagrożenia oraz umiejętnie je przewiduje.
        • Przestrzega zasad bezpieczeństwa w każdej sytuacji .
        • Jest ostrożne w kontaktach z nieznajomymi.
        • Umiejętnie radzi sobie w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych.
        • Zna numery telefonów alarmowych.
        Wie czym zajmują się przedstawiciele służb związanych z ochroną bezpieczeństwa i zdrowia.
        • Zna i przestrzega zasady ruchu drogowego.

Treści kształcenia:
        Treści kształcenia wynikają z podstawy programowej i obejmują następujące obszary:
        1/ Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych:
        - w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
        - umie się przedstawić: podaje swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania; wie, komu można podawać takie informacje;
        - przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej /stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych/ oraz w świecie dorosłych;

2/ Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia:
        - przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach /wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach/;
        - stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;

3/ Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci:
        - dostrzega związek pomiędzy chorobą a leczeniem, poddaje się leczeniu, np. wie, że przyjmowanie lekarstw i zastrzyki są konieczne;

4/ Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych:
        - wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;
        - orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu;
        - zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich;
        - wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych np. środków do utrzymywania czystości;
        - próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bawić i czym;

5/ Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych:
        - interesuje się urządzeniami technicznymi, np. używanymi w gospodarstwie domowym, próbuje rozumieć, jak one działają i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich;

6/ Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacja matematyczną:
        - rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;

7/ Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne:
        - orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby: np. policjant, strażak